NYT Leaderissä

14.11.2018

Yrittäjä, muistathan maaseutuohjelman mahdollisuudet?

Ilman työpaikkoja ei ole kehitettävää maaseutua, joten yrittäjät ovat keskeisiä maaseudun kehittäjä. Satakunnan ELY-keskus ja Leader-ryhmät tukevat EU:n maaseuturahastosta yrityksiä investoinneissa, liiketoiminnan käynnistämisessä ja yrityksen kehittämisessä. Erityisesti haluamme kannustaa yritysten väliseen yhteistyöhön.

Millainen yritys voi saada rahoitusta?

  • Tukea saadakseen yrityksen on oltava kannattava ja annettava työtä kokopäiväisesti vähintään 1 henkilölle – esimerkiksi yrittäjälle itselleen.
  • Tukea voi hakea vähintään 18-vuotias henkilö, osakeyhtiö, avoin ja kommandiittiyhtiö, maatila ja osuuskunta – pieni tai keskisuuri yritys.
  • Tukea voivat hakea maaseudulla sijaitsevat yritykset. Huomaathan, että Satakunnassa tukialueen ulkopuolelle rajautuvat ainoastaan Porin ja Rauman ydinkeskustat – 95% Suomesta on maaseutua.
  • Kun rahoitettavia yrityksiä valitaan, huomioidaan muun muassa yritysten kilpailuedellytykset, markkina-alueen laajuus ja liikeidean uutuusarvo. Tuki ei saa vääristää kilpailua.
  • Tuella on oltava merkittäviä vaikutuksia sekä yritykseesi että sen sijaintipaikkaan. Esimerkiksi luoda uusia työmahdollisuuksia, tehostaa tuotantoa tai edistää liiketoiminnan kasvua.

1. Investointituki – alkuun ja eteenpäin

Investointitukea voidaan myöntää yritystoiminnan aloittamisen, laajentamisen ja kehittämisen edellyttämiin aineellisiin tai aineettomiin investointeihin.

2. Perustamistuki – uusi yritys, uudet tuotteet, uudet markkinat

Perustamistuki on tarkoitettu sekä kokeneille että aloittaville yrittäjille. Sopii tilanteeseen, jossa ollaan kehittämässä täysin uutta toimintaa tai kokonaan siirtymässä uudelle toimialalle.

3. Yritysryhmähanke – yhdessä pidemmälle

3–10 yrityksen yritysryhmässä kehitetään toimintaa yhteisillä ja yrityskohtaisilla toimenpiteillä. Aiheena voi olla esimerkiksi kouluttautuminen tai uudet tuotteet ja tekniikat. Tuen hakijaksi eli hankkeen hallinnoijaksi sopii esimerkiksi neuvontajärjestö, kehittämisyhtiö tai muu vastaava yhteisö.


Ota meihin yhteyttä

Kerro ideasi, kysy neuvoa tai sparrausta. Leader-ryhmät, ELY-keskus ja ProYritys-tiimi auttavat eteenpäin. Voit ottaa yhteyttä kehen vain, yhdessä löydämme sinulle oikean asiantuntijan.

Satakunnan ELY-keskus
Ari Nummelin
Jari Hankaankorpi

Puhelinvaihde: 0295022000
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi

Satakunnan Leader-ryhmät
Leader Karhuseutu: Salme Pihlajamaa salme.pihlajamaa(a)karhuseutu.fi  050 592 6022
Leader Ravakka: Ulla Kallio ulla.kallio(a)ravakka.fi / 0440344345
Leader Pohjois-Satakunta: Juha Vanhapaasto juha.vanhapaasto(a)kankaanpaa.fi  / 050 589 6269
Leader Pyhäjärviseutu: Elina Haavisto elina.haavisto(a).pyhajarviseutu.fi  / 044 534 2992
Leader Joutsenten reitti: Petri Rinne & Eeva Raukko etunimi.sukunimi(a)joutsentenreitti.fi / 044 254 6694

ProYritys-tiimi
Anne Heikintalo anne.heikintalo(a)proagria.fi
Maarit Syrjälä maarit.syrjala(a)proagria.fi
Annina Luotonen annina.luotonen(a)proagria.fi
ProAgrian yritysneuvojien puhelinnumerot www.yrityssatakunta.fi 

Tutustu eri tukimuotoihin ja niitä hyödyntäneisiin yrityksiin: www.satasilta.fi/sankariyrittajat

Yritystuet_Satakunta


Palaa otsikoihin